Ana Sayfa | iletişim | English
   
 
Ana Sayfa
Yayım Kurulu
Bilimsel Danışma Kurulu
Yayım Kuralları
Yayımlanmış Sayılar
İletişim
   
 
Dişhekimliğinde Alerji: Döküm Alaşımları, Polimerler ve Seramikler [EÜ Dişhek Fak Derg]
EÜ Dişhek Fak Derg. 2008; 29(2): 81-92

Dişhekimliğinde Alerji: Döküm Alaşımları, Polimerler ve Seramikler

M. Erhan Çömlekoğlu, Mine Dündar, Mehmet Ali Güngör, Akın Aladağ, Celal Artunç
Ege Üniversitesi, Dişhekimliği Fakültesi, Protetik Diş Tedavisi Ad, İzmir

Dişhekimliğinde restoratif amaçlı kullanılan malzemeler, ağız ortamında özellikle diş sert dokuları, kemik, epitel ve bağ dokusu gibi dokularla yakın temas halindedirler ve zaman içerisinde organizma ile etkileşime girip alerjik veya toksik reaksiyonlara yol açabilmektedirler. Bu nedenle, bu malzemelerin mekanik ve fiziksel özelliklerinin yanı sıra biyolojik etkilerinin de iyi bilinmesi önemlidir. Dişhekimliğinde kullanılan materyaller, farklı özelliklere sahip elementlerden ve moleküllerden oluşmaktadır. Bu nedenle, kullanılan materyallerin içeriklerinde bulunan elementlerin de biyolojik etkilerini bilmemiz önemlidir. Dental alaşımlar, akrilik rezinler, polimerler ve dental seramikler dişhekimliğinde en sık kullanılan restoratif materyallerdir. Bu derleme çalışmasında, dental restoratif materyallerin içerikleri ve alerjen potansiyelleri ile bu maddelerle yakın temasta bulunan diş teknisyenlerinin almaları gereken önlemler üzerinde duruldu.

Anahtar Kelimeler: akrilik rezinler, alerji, dental alaşımlar, dental seramikler, polimerler


Allergy in Dentistry: Casting Alloys, Polymers and Ceramics

M. Erhan Çömlekoğlu, Mine Dündar, Mehmet Ali Güngör, Akın Aladağ, Celal Artunç
Ege University, School Of Dentistry, Department Of Prosthetic Dentistry, İzmir

Restorative materials used in dentistry are in close contact with the living tissues, namely dental hard tissues, intraoral epithelium and connective tissue and may react with the organism and cause allergic or toxic reactions in time. Therefore, it is also important to know the biological effects of these materials besides their mechanical and physical properties. The materials used in dentistry consist of elements and molecules having different properties. Thus, it is also important to be aware of the biological effects of these elements that are present in these materials. Dental alloys, acrylic resins, polymers and dental ceramics are the most common used restorative materials in dentistry. In this review article, the constituents of dental restorative materials and their allergenic potentials and the precautions that dental technicians who are in close contact with these materials should take have been described.

Keywords: acrylic resins, allergy, dental alloys, dental ceramics, polymers


M. Erhan Çömlekoğlu, Mine Dündar, Mehmet Ali Güngör, Akın Aladağ, Celal Artunç. Allergy in Dentistry: Casting Alloys, Polymers and Ceramics. EÜ Dişhek Fak Derg. 2008; 29(2): 81-92

Sorumlu Yazar: M. Erhan Çömlekoğlu, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar