Ana Sayfa | iletişim | English
   
 
Ana Sayfa
Yayım Kurulu
Bilimsel Danışma Kurulu
Yayım Kuralları
Yayımlanmış Sayılar
İletişim
   
 
Psikiyatrik Tedavi Gören Hastaların Dişhekimliği Pratiği Açısından Önemi [EÜ Dişhek Fak Derg]
EÜ Dişhek Fak Derg. 2018; 39(2): 83-87 | DOI: 10.5505/eudfd.2018.71677  

Psikiyatrik Tedavi Gören Hastaların Dişhekimliği Pratiği Açısından Önemi

Habibe Öztürk, Gökçen Ateş
Çanakkale Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Uzun süreler mağdur oldukları ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen psikiyatrik bir hastalığı olan bireyler ağz ve diş sağlığı hizmetlerinden yeterince faydalanamayan özel bir hasta grubunu oluşturmaktadır. Bu hastalarda, kronik psikiyatrik hastalıklar ve bunların tedavileri sırasında kullanılan ilaçların yan etkileri sonucunda ağız içi ve ağız çevresi dokularda bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimler ağız kuruluğu, yanma, tat bozukluğu, bruksizm ve TME bozuklukları olarak sıralanabilir. Psikiyatrik hastalığın tanısı ve tedavisinde kullanılan ilaçların bilinmesi tedavi gerek tedavi edici gerekse koruyucu tedavi planlamasında çok önemlidir.

Anahtar Kelimeler: Psikiyatrik bozukluk, psikotropik ilaç, ağız-diş bakımı


The İmportance Of Patients With Psychiatric Therapy For The Dental Practice

Habibe Öztürk, Gökçen Ateş
Canakkale Oral Health Care Center

Individuals who suffer from long periods of time and have a psychiatric illness that adversely affects their quality of life constitute a special group of patients who can not benefit adequately from oral and dental health services. In these patients, side effects of drugs used during chronic psychiatric diseases and their treatments lead to some changes in the oral and oral tissues. These changes can be listed as mouth instability, burning, taste disorders, bruxism and TME disorders. The recognition of the drugs used in the diagnosis and treatment of psychiatric illness is very important in the treatment, treatment and preventive treatment planning.

Keywords: Psychiatric disorders, psychotropic drug, dental care


Habibe Öztürk, Gökçen Ateş. The İmportance Of Patients With Psychiatric Therapy For The Dental Practice. EÜ Dişhek Fak Derg. 2018; 39(2): 83-87

Sorumlu Yazar: Habibe Öztürk, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar